Sklep Elektronik
Newsletter

UWAGA KLIENCI!

UWAGA! Obecnie nie prowadzimy sprzedaży detalicznej oraz nie obsługujemy klientów indywidualnych. Realizujemy wyłącznie zamówienia firm. Do odwołania został także wstrzymamy odbiór osobisty towaru. Za utrudnienia przepraszamy.

Micros

Katalog produktów:

Kontakt:

  • sklep@led.micros.pl
  • 12 636 95 66 wew. 107

2013-07-12

Profesjonalne zamienniki halogenów


Oszczędności płynące z zastosowania źródeł światła LED jako zamienników halogenów są oczywiste. Zastosowanie diod LED zamiast źródeł halogenowych pozwala na zmniejszenie o 80% rachunków za oświetlenie. Użytkownicy domowi, wśród których bardzo popularne są tańsze zamienniki LED masowo importowane z Dalekiego Wschodu, poprzestają na wysokich oszczędnościach przy zadowalającej jakości światła. 
W przypadku odbiorców profesjonalnych, takich jak muzea, galerie, sklepy, wystawy lub hotele, nie można sobie pozwolić na kompromis.
Podstawowymi parametrami są: barwa światła białego oraz oddawanie kolorów. Kolejnym bardzo ważnym parametrem będzie długa żywotność lampy, a więc dobry projekt oraz profesjonalne wykonanie produktu. Dopiero produkt spełniający obydwa warunki można brać pod uwagę i kalkulować oszczędność. 
Produkty profesjonalne zazwyczaj mają mniejszą wydajność świetlną niż tańsze produkty skierowane na rynek masowy. Wynika to z tego, że w technologii LED uzyskiwanie wysokiej jakości barwy okupione jest spadkiem wydajności oraz poniekąd większą rzetelnością markowych producentów w podawaniu parametrów produktu. Jednak mimo tego oraz mimo wysokiej ceny instalacje LED zastępujące oświetlenie halogenowe oraz oparte na profesjonalnych źródłach zwracają się w okresie od roku do dwóch lat, zależnie od stopnia używania oświetlenia sztucznego.
 
Dobór odpowiednich źródeł
Oświetlenie obiektu jest uzależnione od jego przeznaczenia. Inaczej będzie oświetlony biurowiec, supermarket, a inaczej ekskluzywny butik, salon jubilerski lub muzeum. W miejscu pracy zależy nam na dziennej, naturalnej barwie i odpowiednio wysokim natężeniu oświetlenia. W przypadku drogich powierzchni handlowych chcemy, aby nasze oświetlenie odegrało inną rolę niż tylko zapewnienie doskonałych warunków do pracy. Oświetlenie powinno wyróżnić sklep, zwrócić uwagę klienta na ekspozycję, a następnie zaprezentować jak najlepiej produkty. Najlepiej, w celu prezentacji produktu, sprawdza się oświetlenie punktowe o skupionej wiązce światła. Dla wygody jest ono często montowane np. w oprawach na szynoprzewodach. 
Takie rozwiązanie pozwala jasno oświetlić jedynie żądane miejsce bez zbędnego oświetlania otoczenia i oślepienia klienta, który stoi przy ekspozycji. Dokładnie tak samo warto oświetlić ekspozycję w muzeum. Oświetlamy głównie eksponat, a resztę jedynie w sposób konieczny i wystarczający do zapewnienia komfortowego poruszania się. Dzięki temu skupiamy uwagę zwiedzającego na tym, co jest dla niego istotne.
W celu oświetlenia tego typu miejsc stosuje się zazwyczaj oprawy ze źródłami halogenowymi AR111/QR111 lub PAR30/38. W przypadku gdy wystarczy mniejsza moc lub jeśli potrzeba zainstalowania większej liczby mniejszych punktów, wówczas stosuje się źródła PAR16 na 230 V lub MR16 na 12 V. Te drugie o kompaktowej budowie, są zwłaszcza popularne w oświetleniu gablot z ekspozycją. Wszystkie te źródła można obecnie wymienić na lampy LED bez utraty jakości światła. Profesjonalna półka oświetlenia LED oferuje zamienniki źródeł halogenowych o wysokiej żywotności oraz bardzo dobrych parametrach światła, w tym o wysokim wskaźniku oddawania kolorów. Jest to niezwykle istotne przy prezentacji produktów wysokiej klasy, ponieważ w ich przypadku właściwy odbiór barwy przez klienta jest bardzo istotny, np. produkty skórzane, ubrania, kosmetyki do makijażu. Jakość oświetlenia jest również ważna przy prezentacji biżuterii i innych wyrobów jubilerskich oraz, co oczywiste, przy oświetleniu eksponatów muzealnych. Obecnie oferowane na rynku profesjonalnym źródła LED spełniają wszystkie te wymagania, a ponadto w wielu zastosowaniach okazują się dawać lepsze światło pod względem braku emisji nadmiaru ciepła oraz emisji w zakresie nadfioletu (UV). Ciepło oraz promieniowanie w paśmie UV jest szkodliwe dla wyrobów skórzanych oraz, niewątpliwie, dla eksponatów muzealnych i ekspozycji w galeriach sztuki. Przy wyborze źródeł LED nie musimy się martwić o rozwiązywanie tych problemów. Rzecz jasna, główną zaletą są wymierne oszczędności na energii elektrycznej oraz na liczbie wymienianych w czasie źródeł. Widać to zwłaszcza w sklepach, gdzie oświetlenie pracuje przez cały dzień handlowy, siedem dni w tygodniu, oraz w hotelach, gdzie nie mamy wpływu na to, jak długo będzie świecić się światło w pokojach. 
W hotelach i restauracjach widoczne jest jeszcze inne zastosowanie światła. Tutaj światłem budujemy głównie nastrój oraz zapewniamy możliwość komfortowego korzystania z pokoju bądź odpowiednie oświetlenie stolika. Trudno sobie wyobrazić wyrafinowaną restaurację lub pokój hotelowy o wysokim standardzie oświetlony świetlówkami w oprawach rastrowych. Dlatego do oświetlania hoteli i restauracji wykorzystuje się głównie tradycyjne żarówki na wkręcanych gwintach E27 i E14 (duży i mały). Obecnie, gdy żarówki są wycofywane ze sprzedaży, jako ich zamienniki stosuje się halogeny o kształcie klasycznym, świetlówki kompaktowe (tzw. energooszczędne). W tym przypadku również warto rozważyć użycie dobrych źródeł LED jako zamienników. Tutaj także obecnie mamy dostępny szereg dobrej klasy zamienników w technologii LED, które zapewniają jeszcze większą oszczędność niż świetlówki kompaktowe, mają znacznie dłuższą żywotność, nie rozświetlają się z opóźnieniem oraz nie zawierają szkodliwych substancji.
 
Oferta firmy Micros
Do celów oświetlenia profesjonalnego firma Micros oferuje produkty LED marki Verbatim, która należy do japońskiego koncernu Mitsubishi Chemical. Produkty te charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz emisją bardzo dobrej jakości światła białego. Wyprodukowane jako zamienniki żarówek halogenowych, oferowane są w standardowych rozmiarach, PAR38, PAR30 AR111, PAR16, MR16 oraz jako zamienniki żarówek klasycznych i typu świecowego na gwintach E27, E14. Pasują do większości opraw stosowanych w oświetleniu ogólnym i punktowym. Źródła Verbatim poza zastosowaniem bardzo dobrych diod LED są również wyposażone w wysokiej klasy elektronikę. Stabilizowane układy zasilające posiadają wysoki współczynnik mocy oraz w przypadku wielu modeli są wyposażone w czujnik temperatury na module LED, który obniża prąd w razie przegrzewania się diod. Zastosowanie tak dobrych układów zasilających zapewnia długą żywotność źródła. 
Do oświetlenia powierzchni handlowych, gdzie ekspozycje, witryny, wystawy lub całe sklepy są oświetlane głównie źródłami typu AR111 lub QR111 oraz PAR 30/38, firma Micros ma do zaoferowania szereg produktów, na które składają się źródła QR111 przystosowane do pracy na napięciu 12 V o strumieniu 610 lm, 750 lm, 800 lm i 850 lm oraz temperaturach barwowych 2700K, 3000K i 4000K. Mogą one zastąpić źródła halogenowe o mocy 50W lub 75W, przy własnym zużyciu 14,5W. Wszystkie mają współczynnik odwzorowania kolorów na poziomie Ra>80. 
Również ciekawe są zamienniki na gwincie wkręcanym E27 w rozmiarach: PAR30 o strumieniu 600 lm oraz PAR38 o strumieniach 800 lm i 1200 lm, które dają natężenie oświetlenia porównywalne z efektem użycia halogenów o mocach odpowiednio 75W, 100W i 120W. 
Kolejny model, PAR30 z krótkim trzonkiem, ma współczynnik odwzorowania barw na bardzo wysokim poziomie Ra=95. 
Przy poborze mocy 14,5 W, strumieniu świetlnym 680 lm oraz naturalnej barwie 4000 K może sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom, jeśli chodzi o zachowanie rzeczywistych kolorów oświetlonego przedmiotu. W przypadku mniejszych źródeł punktowych – PAR16 i MR16 – Micros oferuje wiele rozwiązań marki Verbatim o mocach od 4 W do 8,5 W, przystosowanych do pracy na 230 V (trzonek GU10) lub 12 V (trzonek GU5.3). 
Lampy dostępne są w różnych temperaturach barwowych, od 2700K do 4000K. Warto tutaj zwłaszcza przybliżyć dwa modele na mocowaniu GU10 o mocach 6,5 W i 8,5 W, które charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem oddawania barw Ra=95 przy barwie o temperaturze 2700K. Źródła te cieszą dużą popularnością wśród projektantów, którzy nie idąc na kompromis, oczekują doskonałej jakości barwy ciepłej światła, koniecznej do kreowania światłem atmosfery wnętrza. Firma Micros może również pochwalić się szeroką ofertą zamienników klasycznych żarówek. Tutaj na ofertę Verbatim składają się zamienniki klasycznych żarówek, które w wersji LED mają moc od 4,5 W do 10 W. Wszystkie świecą przyjemnym ciepłym światłem o temperaturze barwy 3000K. Model o mocy 10 W emituje światło o strumieniu 820 lm, co pozwala na zastąpienie klasycznej żarówki o mocy 60 W z nawiązką. Wysoka jakość wykonania oraz zabezpieczenie przed przegrzewaniem się diod zapewniają długą żywotność i wieloletnią pracę źródła. Ofertę uzupełniają małe źródła w kształcie kulki (o mocy 3,6 W, dostępne na gwintach E27 i E14), których rozmiar pozwala na dyskretne dekoracyjne zastosowanie, oraz źródła typu świecowego na gwincie E14, o bardzo małym poborze mocy i dużym strumieniu świetlnym, przy zachowaniu wysokiej jakości światła. Charakteryzują się oddawaniem barw Ra>80, zaś ich standardowa temperatura barwy to 3000K.
 
Oszczędności 
Powszechnie wiadomo, że zastosowanie źródeł LED zapewnia wysokie oszczędności. Żeby oddać skalę, prezentujemy przykładową kalkulację kosztów użytkowania źródła halogenowego AR111 o mocy 50 W wiodącego producenta oraz Verbatim AR111 o mocy 16 W. Na potrzeby przykładowej kalkulacji postanowiliśmy zaprojektować oświetlenie ogólne pomieszczenia o wymiarach 20×30m z sufitu na wysokości 3m w postaci siatki pojedynczych opraw wpuszczanych z źródłem AR111. Przy źródle halogenowym 50 W otrzymaliśmy 440 punktów, które dały średnie natężenie przy podłodze 337 lx. Po zamianie wszystkich źródeł na Verbatim AR111 o mocy 16 W otrzymaliśmy średnie natężenie 370 lx, do tego oświetlenie stało się bardziej równomierne. Zmniejszyliśmy jednak pobór mocy instalacji z 22 kW do 7,04 kW. Przy taryfie energetycznej C11 oraz 12 godzinach pracy dziennie instalacji oświetleniowej otrzymaliśmy oszczędności na poziomie 2800zł miesięcznie i zwrot inwestycji po 14 miesiącach. 
Przykład ten jest prosty, bo oparty tylko na jednym rodzaju źródeł, ale w praktyce możemy wszystkie rodzaje źródeł halogenowych zastąpić zamiennikami LED. Ilustruje on jednak możliwe oszczędności. W przypadku obiektu o dużej powierzchni, jak w przykładzie, uzyskane oszczędności mogą pozwolić choćby na zwiększenie zatrudnienia o jednego pracownika. Firma Micros chętnie przedstawi zainteresowanym szczegóły powyższej kalkulacji, prosimy o kontakt z naszą firmą w tym celu. W rzeczywistości instalacje oświetleniowe mogą być bardziej skomplikowane. 
Zespół Micros chętnie i rzetelnie wspomaga swoich klientów na wszystkich etapach: począwszy od analizy oświetlenia w obiekcie, poprzez wstępny projekt, aż po wyliczenia i symulacje zwrotu kosztów inwestycji. 


GaleriaPayU